VATANDAŞLAR AÇISINDAN İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ

VATANDAŞLAR AÇISINDAN İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ

Alıcı kimdir?

İşletmeler yani Hizmet Sağlayıcılar tarafından gönderilen ticari elektronik iletilerin muhatabı olan arama, mesaj ve e-posta gibi iletişim adresi sahibi kişiler alıcı olarak anılmaktadır.

Hizmet Sağlayıcı kimdir?

Kanun çerçevesinde, arama, mesaj, e-posta vb. araçları kullanarak ticari iletişim sağlayan gerçek ve tüzel kişiler Hizmet Sağlayıcı olarak adlandırılmaktadır.

İleti Yönetim Sistemi nedir?

Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe alınan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'e uygun olarak; Hizmet Sağlayıcılar'ın arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.

Detaylı bilgi için Nedir? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ticari elektronik ileti nedir?

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesinin tanınırlığını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişimi ticari elektronik ileti olarak adlandırılır.

İleti Yönetim Sistemi'nin getirdiği çözümler nelerdir?

İleti Yönetim Sistemi'yle birlikte:

• Hangi Hizmet Sağlayıcı'ya ne zaman, nerede, hangi iletişim kanalı için izin verdiğinizi görüntüleyip dilerseniz onayınızı kaldırabilirsiniz. Onayı kaldırdığınızda iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durur.

• Bir Hizmet Sağlayıcı için İleti Yönetim Sistemi'ne onayınız eklendiğinde bilgilendirme mesajı alırsınız.

• Şikâyetler artık tek bir veri tabanında toplanır, denetimi kolaylaşır, süreçler hızlanır. Sonuçlanan şikâyetlerinizle ilgili bilgilendirme mesajı alırsınız.

Onay ne anlama gelmektedir?

Onay, Hizmet Sağlayıcı'nın ticari elektronik ileti gönderimi öncesinde alıcının rızasını almasını ifade eder.

 Bu rızanın alınması Kanun gereğince zorunlu tutulmuştur.

Ret bildirimi veya çıkış hakkı neyi ifade etmektedir?

Alıcının, Hizmet Sağlayıcı'ya ticari elektronik ileti gönderebilmesi için vermiş olduğu onayı kaldırması ret bildirimi veya çıkış hakkını kullanması olarak ifade edilir.

İleti Yönetim Sistemi'ni ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

İleti Yönetim Sistemi, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açılacaktır. Bu tarihten itibaren geçmişte hangi Hizmet Sağlayıcı'ya, hangi tarihte, nereden onay verdiğinizi görüntüleyebilecek, dilerseniz Bakanlık'ın vatandaşlar için tanımış olduğu geçiş süreci boyunca çıkış hakkınızı kullanabileceksiniz.

Geçiş süreci ne anlama gelmektedir?

Geçiş süreci, Hizmet Sağlayıcılar ve vatandaşlar için farklı zaman aralıklarını ifade etmektedir. Hizmet Sağlayıcılar, 1 Ocak 2021'ye kadar mevcut izinlerini İleti Yönetim Sistemi'ne yükleyecektir. Bu tarihe kadar yüklenmeyen izinler geçersiz kabul edilecektir.

Vatandaşlar ise, 1 Ocak 2021 ile 16 Ocak 2021 arasında Hizmet Sağlayıcılar'ın sisteme yüklemiş oldukları izinleri yöneteceklerdir. 16 Ocak 2021 tarihi itibarıyla çıkış hakkı kullanılmamış izinler onay verilmiş olarak kabul edilecektir.

Çıkış hakkımı ne zamana kadar kullanmam gerekir?

16 Ocak 2021 tarihine kadar çıkış hakkınızı kullanmanız gerekir. Bu tarih itibarıyla ret bildirimi yapılmamış Hizmet Sağlayıcılar, Bakanlık tarafından tanınan geçiş süreci sonrasında onaylı olarak kabul edilecektir. Ancak bu tarihten sonra da dilediğiniz zaman ret hakkınızı kullanabilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi içerisinde yapacağım işlemler ücretli midir?

Hayır. İleti Yönetim Sistemi, tüm vatandaşlarımıza her kanaldan ücretsiz hizmet verecektir.

İleti Yönetim Sistemi'ni nasıl kullanabilirim?

İleti Yönetim Sistemi'ni İleti Yönetim Sistemi Web, e-Devlet kapısı, İleti Yönetim Sistemi Mobil Uygulaması üzerinden kullanabilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi Web nedir?

iys.org.tr üzerinden ticari elektronik iletilere ilişkin izin ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan web platformudur.

İleti Yönetim Sistemi Mobil nedir?

Mobil uygulama üzerinden ticari elektronik iletilere ilişkin izin ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan platformdur.

İleti Yönetim Sistemi Çağrı Merkezi nedir?

Türkiye'nin her yerinden tamamen ücretsiz olarak arayarak:

• Hizmet Sağlayıcılar'a onay ve ret bildirimi yapabilirsiniz.

• Ticari elektronik iletilere ilişkin şikâyet bildirimi yapıp şikâyet sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi'ne üye olmanın benim için sağlayacağı faydalar nelerdir?

Tek bir kullanıcı hesabıyla birden fazla iletişim adresiniz için onay, ret ve şikâyet süreçlerini yönetebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi'ne üye değilim ancak tarafıma reklam, tanıtım, pazarlama mesajı gelmesini istemiyorum. Ret bildirimi yapabilir miyim?

Evet. İlgili iletişim adresinize (telefon numarası veya e-posta adresi) gelecek doğrulama koduyla giriş yaparak tüm işletme ve markalar için iletişim tercihlerinizi yönetebilirsiniz.

Bankamı izin listemden çıkardım. Ödeme ve üyelik girişi gibi işlemlerde tarafıma gönderilen tek seferlik doğrulama kodu gelmeye devam edecek mi?

Evet, ret işleminiz yalnızca firmalara ait kampanya, reklam, tanıtım ve pazarlama iletileri için geçerlidir. Bilgilendirme dâhilindeki tüm hizmetlerden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Ret bildirimi yaptığımda tarafıma gelen iletiler ne zaman kesilir?

Hizmet Sağlayıcılar, alıcının yaptığı ret bildirimini takiben 3 (üç) iş günü içerisinde ticari elektronik ileti göndermeyi durdurur.

Ret bildirimi yapmamın üzerinden 3 iş günü geçti. İleti almaya devam ediyorum. Ne yapabilirim?

İlgili Hizmet Sağlayıcı hakkında İleti Yönetim Sistemi veya e-Devlet kapısı üzerinden şikâyet kaydı oluşturabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğum şikâyet kaydını nasıl takip edebilirim?

İleti Yönetim Sistemi veya e-Devlet kapısı üzerinden yapmış olduğunuz şikâyetlerin mevcut durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

Kişisel verilerim korunuyor mu?

Evet. İleti Yönetim Sistemi'ne yüklediğiniz veriler güvenlik standartları dâhilinde ulusal veri tabanlarında saklanmaktadır.

DİĞER BLOG / DUYURU